< zpět na program
Sobota 3. 10. 2020 15:00

SLUŽEBNÍCI

  • Filmový festival Kyjograf 2. - 4. října 2020

Drama | Slovensko, Česko, Rumunsko, Irsko | 88 minut | 2D | v původním znění | přístupný od 15 let

Režie: Ivan Ostrochovský

Hrají: Samuel Skyva, Samuel Polakovič, Vlad Ivanov, Vladimír Strnisko ad.

PO FILMU NÁSLEDUJE BESEDA S REŽISÉREM IVANEM OSTROCHOVSKÝM A SCENÁRISTOU MARKEM LEŠČÁKEM

Obrazově mimořádně vytříbené a podmanivé drama Služebníci natočil jeden z mezinárodně nejuznávanějších slovenských režisérů Ivan Ostrochovský. Film v únoru soutěžil na festivalu v Berlíně, v Kyjově jej promítneme dva týdny před jeho vstupem do českých kin.

Píše se rok 1980. Michal a Juraj jsou dva studenti bohoslovecké fakulty v totalitním Československu. Jejich učitelé ze strachu před zrušením kněžského semináře vychovávají bohoslovce do podoby vyhovující komunistické straně. Každý z mladých seminaristů se musí rozhodnout, zda podlehne pokušení a zvolí si snazší cestu kolaborace, nebo si zachová svoji víru a stane se předmětem nátlaku Státní bezpečnosti.

Host: Ivan Ostrochovský

Ivan Ostrochovský (*1972) je slovenský dokumentarista a režisér. V roce 2009 založil společně se scénáristou Markem Leščákem a střihačem produkční společnost Punkchart Films, která se specializuje nejen na ambiciózní slovenskou filmovou a dokumentární produkci, ale také koprodukce se zahraničím, včetně České republiky (Všechno bude, Domestik, FREM). Ostrochovský debutoval v roce 2015 filmem Koza, sondou do života boxera žijícího v ghettu. Služebníci, kteří letos soutěžili v sekci Encounters na Berlinale, jsou režisérovým druhým celovečerním snímkem.

Host: Marek Leščák

Marek Leščák (*1971) je jeden z nejuznávanějších slovenských scénáristů a čtyřnásobný laureát slovenské filmové ceny Slnko v sieti za nejlepší scénář. V roce 2009 spoluzaložil produkční společnost Punkchart Films, mezi lety 2014 – 2016 byl prezidentem Slovenské televizní a filmové akademie. Mezi Leščákovy poslední a mezinárodně úspěšné snímky patří Pátá loď (r. Iveta Grófová; 2017), Nina (r. Juraj Lehotský; 2017) a Tlumočník (r. Martin Šulík; 2018).

Projekce probíhá v rámci FILMOVÉHO FESTIVALU KYJOGRAF (https://www.kyjograf.cz)

Doporučujeme zakoupit akreditaci, která Vás opravňuje ke vstupu na všechny projekce a koncerty. Akreditace můžete zakoupit ZDE

Kde: Kino Panorama, Svatoborská 671, Kyjov

Vstupné: 100 Kč

Trailer

Rezervace